top of page

Kurumsal

img_2134.jpg

Biz Kimiz?

1914 yılında kurulmuş olup Türkiye’nin ilk öğrenci kariyer kulübü ünvanını elinde tutan kulübümüz, bünyesindeki kişilerin kariyer açısından gelişmesini sağlamak amacıyla çeşitli etkinlikler organize ederken bu kişilerin aynı zamanda kendilerini sosyal anlamda geliştirebilmelerine olanak sağlayacak arkadaş ortamını da oluşturmaktadır.
Sahip olduğu “Think Big” sloganıyla kendisine her daim büyük hedefler koymuş olan kulübümüz, köklü tarihinde düzenlediği etkinliklerle adını altın harflerle tarihe yazdırmış ve yazdırmaya da devam etmektedir. Mühendislik Zirveleri, İş Dünyası Ödülleri, Engineering Days gibi ulusal etkinliklerin yanında ICAMES ve Summer Course gibi uluslararası etkinliklerle de hem Boğaziçi Üniversitesinin marka değerini artırmış hem de insanların kendilerine yeni perspektifler katmalarına ve ileriki hayatlarına daha donanımlı başlayabilmelerine ortam sağlamış bulunmaktayız.
Her zaman daha iyisinin yapılabileceğine olan inancımız sayesinde her sene etkinliklerimizi geliştirerek ilerliyor, imkansız kabul edilen hedefleri gerçekleştirmek için çalışıyor, bunları yaparken de eğlenmeyi ve yeni arkadaşlıklar kurmayı da es geçmiyoruz.

Robert Koleji, 1912 yılında mühendislik eğitimi vermeye başladı ve eğitimlerin verilmeye başlanmasından iki yıl sonra “Mühendislik Topluluğu” olarak adlandırılan kulübümüz kuruldu.

Kulübümüzün temel amacı; sadece ders çalışmalarında ve derslerde başarılı olmaktan çok, türlü zorlukların üstesinden gelebilen sosyal mühendisler yetiştirmekti. Bu amaç doğrultusunda Mühendislik Günleri, Mühendislik Banketleri, Kemalizm ve Atatürk Sempozyumları gibi çok sayıda farklı etkinlik düzenlendi. Bu etkinliklere katılanlar arasında Yakup Kadri Karaosmanoğlu gibi dönemin önemli yazarları da bulunuyordu. Dahası, Mühendislik Topluluğu; başarılı sanayiciler ve döneminin iş adamları için sohbet toplantıları düzenliyor ve törenleri veriyordu.

Robert Kolej’in kampüsü değişince üniversitenin şimdiki kampüslerine Boğaziçi Üniversitesi kuruldu, tüm öğrencilerin kulüpleri kapatıldı. Daha sonra, Makine Mühendisleri ve Endüstri Mühendisleri öğrencileri gibi bölüm mühendisliği kulüpleri kuruldu. 1989 yılında geniş bir tarih araştırması yapılmış ve Hakan Zihnioğlu ve arkadaşları tarafından Mühendislik Kulübü (ENSO) ile ilgili bilgiler bulunmuştur. Böylece, ENSO’yu yeniden açmaya karar verilmiş ve 1914’te kurulan bu kültür sürdürülmüş olmuştur. 1989’dan bu yana ENSO, “Think Big!” sloganıyla “sosyal öğrenci” yetiştirmek için çalışmalarını sürdürmektedir. Türkiye’nin en eski öğrenci kariyer kulübü olan ENSO, organize ettiği uluslararası ve ulusal etkinlikler eşliğinde birçok öğrenciyi hem akademik hem de sosyal anlamda etkilemekte ve onların kariyer basamaklarında adım atmaları konusunda onlara yardımcı olmaktadır.

img_2149.jpg

Tarihçe

img_2165.jpg

Vizyonumuz & Misyonumuz

1914 yılında Robert Kolej Mühendis Mektebi Talebe Cemiyeti olarak kurulan, 1989 yılında bugünkü adına kavuşan Türkiye’nin ilk öğrenci kariyer kulübü ENSO; tarihinin getirdiği sorumlulukla vizyonunu her daim geniş tutmasını bilmiş ve “Think Big” mottosu ile bugünlere büyük başarılarla gelmiştir. Sene içerisinde türlü sektörleri odağına alan zirveler, uluslararası etkinlikler, şirket gezileri, mülakat simülasyonları ve daha nicesi ile katılımcılarına hem akademik hem de sosyal anlamda bulunamaz katkılar sağlamaktadır. 

En büyük misyonumuz Boğaziçi Üniversitesinin marka değerini artırmak, öğrencilerin şirketler hakkında yeterli bilgiye erişmesine olanak sağlamak ve de Türkiye’de kariyer ve mühendislik adına değerli işlere imza atabilmektir. Kendisini geleceğe hazırlamak isteyen ve bu sırada da eğlenmeyi ihmal etmek istemeyen her Boğaziçi Üniversitesi öğrencisine kapımız açıktır.  

bottom of page