top of page

Travis Scott-Utopia Albüm İncelemesi

2023 yılının belki de en çok beklenen albümü olan Utopia, 28 Temmuz 2023 tarihinde dinleyiciler ile buluştu. Yayınlandığı ilk haftada rekorlar kıran albüm, genel dinleyici kitlesini memnun bıraktı. Ancak Astroworld’den sonra 5 yıl beklediğimiz bu albüm, açıkçası bu uzun bekleyişten sonra benim beklentilerimi karşılamadı. Albümde Travis Scott klasiği haline gelmiş ve hala açıp tekrar tekrar dinlediğim şarkılar elbette var fakat bütün olarak baktığımda Astroworld gibi bir şaheserin tadını bu albümde alamadım.

Astroworld’de olduğu gibi Utopia da bir konsept albüm. Bu albümde Astroworld sonrası Travis’in yolculuğuna, ütopyasını bulmak için arayışına tanık oluyoruz. Bu dönemde yaşadığı neredeyse her şeye dair bir gönderme bulunuyor. 2018 Grammy Ödülleri fiyaskosu, 2021 yılındaki konser izdihamı ve Kylie Jenner ile ayrılığı gibi hayatında yaşadığı çoğu şeyi müzik aracılığıyla ifade etmeyi ve gerçekten ilgi çekici bir albüm ortaya çıkarmayı başarmış Travis. Utopia’nın kalbinde yatan ütopya kişiselliği de albümün vermek istediği mesajlar arasında yer alıyor.

Albümün tanıtımında Travis’in reklamcılık zekasına şahit olduk adeta. Los Angeles’ta aniden dikkat çeken yerlerde beliren Utopia tabelaları mı dersin, albümün yayınlanma tarihine yakın zamanlarda ellerine kelepçeyle bağlı Utopia çantalarıyla ünlülerle düet açıklama mı dersin! Son dokunuş olarak planlanan Mısır Piramitlerinde yapılacak olan ancak ülkeden kaynaklı sebeplerle iptal edilen lansman konseri de yapılsaydı, albüm tanıtımı tam olarak kusursuz olacaktı diyebilirim. Lansman konseri Mısır yerine İtalya’da gerçekleşti. Bu konserle de albümün tanıtımı kusursuza yakın gerçekleşti. Circus Maximus’ta (lansman konserinin adı) Travis’in idollerinden biri olan Kanye West’i de sahnede gördük. Üstelik Kanye West’in sahneye çıkmasıyla adeta çılgına dönen seyircilerin zıplaması yüzünden Roma’da ufak çaplı bir deprem bile hissedildi.

Kanye West’ten bahsetmişken artık albümün sound’ları hakkında birkaç şey demenin vakti geldi. Circus Maximus’ta Ye sahneye çıkınca Travis’in sarf ettiği sözler aslında albümün sound’ları hakkında bize yeterli bilgiyi veriyor: “Kanye West. Tarihin en iyisi. O olmasaydı Utopia olmazdı. O olmasaydı Travis Scott olmazdı.” Özellikle Hyaena, Modern Jam gibi parçalara serpiştirilen davullarda Kanye etkilerini açıkça duyabiliyoruz. God’s Country ve Telekinesis de 2021’de Donda zamanında sızdırılan parçalar arasındaydı. Bu parçalar ile açık bir şekilde Kanye West’in albüm üzerindeki etkisini görmüş oluyoruz. Kanye West’i bir kenara bırakacak olursak albümdeki sample kullanımı ve deneysel ögeler beni bu albüm konusunda heyecanlandıran diğer etkenler oldu. Meltdown adlı parçadaki Star Wars TIE Fighter sample’ını dinlemek gerçekten günümü şenlendirmişti. Uzun süre sonra Playboi Carti şımarığının bir nebze normal sesini dinleyebilmiş olmak da albümü üst puanlara yükseltti diyebilirim. Utopia için piyasadaki monotonluğu azaltan, yeni şeylerin yerinde denendiği bir konsept albüm diyebilirim.

En sevdiğim parçalar: Hyaena, My Eyes, I Know?, Skitzo, Lost Forever (Westside Gunn sussaymış daha tatlı olacakmış.)

Albüme puanım: 7/10

2 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page